Alkohol a sportovní výkon

Alkohol je jednou z nejoblíbenějších návykových látek ve světě studentů, dospělých jedinců a také všech atletů od amatérů až po profesionální úroveň. V týmových sportech je konzumace alkoholu dokonce podporována a to v rámci utužování „týmového ducha“. Je normální vidět týmy po vyhraném zápase oslavovat výhru na nějaké párty nebo naopak zapíjet prohru.

Účinky alkoholu

Alkohol má výrazné psychologické účinky - zvyšuje sebedůvěru, snižuje napětí a podporuje agresivitu. Tyto účinky jsou pro sportovce velice vhodné a proto se i alkohol ve sportu jak kdysi tak bohužel i v dnešní době často objevuje. Mnoho sportovců má s alkoholem spojené i to že zvyšuje fyzickou výkonost a to především u sportu kde je potřebná maximální síla. Výzkumy ale tyto „teorie“ vyvrátily s tím, že alkohol má negativní dopad na centrální nervovou soustavu a mozkové funkce.
Ať už jde o anaerobní nebo aerobní aktivitu, pro sportovní výkon a regeneraci je velké množství alkoholu škodlivé. Pokud chce atlet optimalizovat svůj výkon a ze svého tréninku chce získat, co nejvíce měl by příjem alkoholu snížit nebo se mu vyhnout úplně.
V každém sportu je důležitý růst a funkce svalů. Dlouhodobá konzumace alkoholu snižuje syntézu proteinů, což je nezbytné pro růst svalů. Znamená to tedy to, že když sportovec pije alkohol, brání tím syntéze bílkovin a způsobuje to, že svaly nebudou růst.

Může také vést ke zvýšení tělesné hmotnosti a to díky své kalorické hustotě. Kalorie v alkoholu se berou spíše jen jako prázdné kalorie, takže se cukry v alkoholu přeměňují na mastné kyseliny.
Další negativní účinky alkoholu mohou pokračovat i následující den po jeho požití. Všichni určitě známe bolest hlavy, únavu, nevolnost, příznaky které souvisejí s přílišným pitím a kocovinou. Všechny tyto faktory mohou vést ke snížení sportovního výkonu, ale skutečné sportovní újmy přicházejí s účinky alkoholu na atletický výkon a regeneraci.

Další důležitá informace!

Každý z nás určitě slyšel, že jedno pivko po nějakém sportu je pro naše tělo prospěšné. Výměnou nějakého sportovního nápoje za pivo se nic nestane, protože díky pivu si prý doplníme ionty ztracené při předchozí aktivitě. Výměnou správného zdroje tekutin a výživy po aktivitě za alkoholický nápoj ale zabráníme doplnění svalového glykogenu, který je důležitý rychlý zdroj energie při sportovní aktivitě. Alkohol v této chvíli zabrání budování svalové tkáně a regeneraci, která je posunuta až o dobrých pár hodin poté co alkohol z našeho těla vyprchá. Dále důležitá rehydratace po tréninku je díky diuretickému alkoholu v nápoji zastavena a dostáváme naše tělo ještě do větší dehydratace, než byla.
Alkohol se sportem jak je vidět není úplně dobrý kamarád. Pokud cvičíte jen tak pro radost a nemáte v plánu zjišťovat a zvyšovat svůj skutečný sportovní potenciál, negativní dopad alkoholu na vaše tělo asi nebudete nijak řešit. Musíte brát ale na vědomí že v podstatě časté pití alkoholu vede ke zbytečnému cvičení místo účinného tréninku. Takže pokud máte nějaké své sportovní cíle, za kterými si chcete jít, je důležité si rozmyslet, jestli Vám ty alkoholové posezeníčka stojí za to.
 

Neváhejte a staňte se součástí Colliery CrossFit Ostrava komunity!

Colliery SRDCEM z.s.

Neziskový spolek založený pod záštitou Colliery CrossFit Ostrava pracující s třemi body stanov: 1. Podpora mladých atletů 2. Program CrossFit pro handicapované 3. Zapojení seniorů do CrossFitu ! www.collierysrdcem.cz Přihlaš se i TY!

UAX - CrossFit STORE

Ve spolupráci s UAX! jsme vytvořili designovou kolekci s funny motivy CrossFit. Trička, ručníky, hrnečky, kraťasy a mnoho dalšího...  Nakupujte v E SHOPU

CollieryWodKiller

Značka oblečení a doplňků pro CrossFit - #CollieryMade - objednávejte v našem e-shopu!

ROM WOD

Jako jediní v Moravskoslezském kraji nabízíme klientů speciální protahovací lekce pod zakoupenou lecencí - ROM WOD - každé uterý večer! Rezervujte ZDE!

ROGUE

V našem gymu najdete to nejlepší vybavení pro CrossFit a nejen pro něj - mj. USA značka ROGUE - každoroční sponzor a dodavatel vybavení CrossFit GAMES

CrossFit Kids

Od září 2017 nabízíme v Colliery CrossFit Ostrava licencovaný program - CrossFit Kids! Více Informací ZDE!

CrossFit JOURNAL

Blog o CrossFitu - ZDE!

Colliery CrossFit je jediný oficiálně licencovaný CrossFit Gym v Ostravě.

Naši činnost vykonáváme na základě licenční smlouvy se společností CrossFit Inc., 1250 Connecticut Ave. N.W., Suite 200, Washington D.C., USA uzavřené po provedeném licenčním řízení na základě CrossFit certifikací našich trenérů.

Colliery CrossFit Ostrava
Mírová 19
(vchod za rohem z ulice Kutuzovova)
703 00 Ostrava
Zobrazit na velké mapě

info@collierycrossfit.com
+420 605 276 724

115-639920297/0100

Otevírací doba

Pondělí–Pátek: 6:00 — 21:15
Sobota: 8:00 — 14:00
Neděle: 9:00 — 11:00 ... 16:00 — 19:00

Partneři