Gymnastika – co to vlastně je a proč bych to měl dělat?

Podívejme se nejdříve na pyramidu, kterou vytvořil Greg Glassman (zakladatel CrossFitu).

Na první pohled vidíme, že základem je rozumné a pravidelné stravování, poté je na řadě jakási „základní kondička“, do které spadá běhání, plavání, jízda na kole, skoky přes švihadlo, apod…

Další odvětví je gymnastika a až poté vzpírání a náš konkrétní sport.

V tomto článku se chci zamyslet nad vztahem gymnastiky k ostatním částem pyramidy.

 Proč by měl atlet zvládnout dříve základy gymnastiky než základy vzpírání? 

Odpověď je velice jednoduchá: Každý by měl postupovat od základu až k složitějším cvikům. Nejdříve by měl atlet být schopen ovládat vlastní tělo v prostoru, a pokud to zvládne (jen pokud to zvládne), tak se může posunout na vyšší části pyramidy.

Co tedy vlastně spadá pod základy gymnastiky, které by měl každý zvládnout?

Ze cviků by to byla hollow pozice, arch, hollow rocks, arch rocks, kip swing, pull up, push up, handstand o stěnu. Toto jsou v podstatě ty základy, které potřebujeme v CrossFitu. Gymnastika sahá ale mnohem dál… základy obecně zmáknete, když budete mít kontrolu a uvědomění si vlastního těla na zemi, na hrazdě, na kruzích, laně, na rukou. Kolikrát se mi na lekcích stalo, například u kip swingu, že lidé pořád krční nohy a ztrácejí arch pozici. Klient mi potom řekne: „Ale já mám ty nohy natažené.“ Přesně tohle se musí zlepšit.

 Nedostatečné vnímání svého těla potom může vést k zraněním u všech ostatních cviků.  

Člověk není schopen kontrolovat činku nad hlavou, pokud si nedokáže uvědomit, kde má zadek a co mu dělají ramena, i k tomuto mimo jiné slouží základní arch a hollow pozice (podsazený zadek, žebra dolů, zpevněné břicho, proplé špičky, atd…)

Pravděpodobně bych se tady mohl rozepsat na X dalších stránek, ale myslím, že pointa je jasná.

Na závěr bych zmínil jen 3 pravidla, která mi předal trenér, jenž mi výrazně pomohl od neustálé bolesti beder, která mě pronásledovala od začátku sportování.

 

  1. „Do less and do it better“ – Nejčastější chyba začátečníka je, že příliš rychle přechází ke složitějším cvikům, aniž by zvládl ty základní. Necháváme se strhnout ostatníma, zvyšujeme váhu, přidáváme intenzitu a zapomínáme na techniku. Občas je lepši ubrat, dát stranou své EGO a udělat si pořádek v základech.
  2. „Mechanics before intensity“ – Velice podobné prvnímu pravidlu. Chtěl bych, aby si tady každý položil otázku: Kdy jste se naposledy soustředili u AMRAPU na to, jak taháte na vesle? Kdy jste si hlídali kolena a záda u dřepu? Je jedno, jestli opakování bylo 10 nebo 100, technika cviku musí zůstat stejná. Zkuste se více soustředit na své tělo a méně na ty ďábelské pípající čísla na stěně, prospějete vašemu zdraví a urychlíte progres ke složitějším cvikům.
  3. „You can never be too good at basics“ – Toto pravidlo se vztahuje na každičký cvik, na každou dovednost i mimo gym. Pokud se pořád trápíte se snatchem, pořád se nemůžete dostat nad kruhy a udělat muscle up, možná je třeba pohledat tu chybu někde v základech a ne se zbytečně trápit a ubíjet se na cviku, který je zatím mimo vaše schopnosti.

 Lekce CrossFit Gymnastics si rezervuj v rozvrhu ZDE na webu, popř. v aplikaci #CCFO , kterou stáhneš na APP STORE a GOOGLE PLAY!

Neváhejte a staňte se součástí Colliery CrossFit Ostrava komunity!

Colliery SRDCEM z.s.

Neziskový spolek založený pod záštitou Colliery CrossFit Ostrava pracující s třemi body stanov: 1. Podpora mladých atletů 2. Program CrossFit pro handicapované 3. Zapojení seniorů do CrossFitu ! www.collierysrdcem.cz Přihlaš se i TY!

UAX - CrossFit STORE

Ve spolupráci s UAX! jsme vytvořili designovou kolekci s funny motivy CrossFit. Trička, ručníky, hrnečky, kraťasy a mnoho dalšího...  Nakupujte v E SHOPU

CollieryWodKiller

Značka oblečení a doplňků pro CrossFit - #CollieryMade - objednávejte v našem e-shopu!

ROM WOD

Jako jediní v Moravskoslezském kraji nabízíme klientů speciální protahovací lekce pod zakoupenou lecencí - ROM WOD - každé uterý večer! Rezervujte ZDE!

ROGUE

V našem gymu najdete to nejlepší vybavení pro CrossFit a nejen pro něj - mj. USA značka ROGUE - každoroční sponzor a dodavatel vybavení CrossFit GAMES

CrossFit Kids

Od září 2017 nabízíme v Colliery CrossFit Ostrava licencovaný program - CrossFit Kids! Více Informací ZDE!

CrossFit JOURNAL

Blog o CrossFitu - ZDE!

Colliery CrossFit je jediný oficiálně licencovaný CrossFit Gym v Ostravě.

Naši činnost vykonáváme na základě licenční smlouvy se společností CrossFit Inc., 1250 Connecticut Ave. N.W., Suite 200, Washington D.C., USA uzavřené po provedeném licenčním řízení na základě CrossFit certifikací našich trenérů.

Colliery CrossFit Ostrava
Mírová 19
(vchod za rohem z ulice Kutuzovova)
703 00 Ostrava
Zobrazit na velké mapě

info@collierycrossfit.com
+420 605 276 724

115-639920297/0100

Otevírací doba

Pondělí–Pátek: 6:00 — 21:15
Sobota: 8:00 — 14:00
Neděle: 9:00 — 11:00 ... 16:00 — 19:00

Partneři