Pohled fyzioterapeuta na CrossFit

Protože jsem do party CCFO přibyl teprve nedávno, sluší se, abych se prvně pořádně představil. Moje jméno už znáte (Daniel), ale možná nevíte, že jsem vystudoval obor fyzioterapie. A právě o svůj osobní názor, fyzioterapeuta, na CrossFit, se s vámi chci dnes podělit.

CrossFit, jako sport je u nás pro většinu starších kolegů fyzioterapeutů velkou neznámou. To se bohužel negativně podepíše na jejich názoru na to, když jim řeknete, že pravidelně vzpíráte, skáčete na bednu nebo swingujete s těžkou železnou koulí mezi nohama.

Bohužel, je CrossFit démonizovaný i co se týká frekvence zranění. A to, jak poslední studie ukazují, neprávem. Riziko zranění během crossfitového tréninku není nijak vyšší než u ostatních sportů, právě naopak. Bude se to zdát legrační, ale například Zumba má vyšší procentuální pravděpodobnost zranění než CrossFit.

 Osobně zastávám názor, že jakákoli forma aktivity je pro organismus přínosem.  

Co by fyzioterapeut jsem se v ordinaci setkal mnohem častěji s pacienty, kteří trpěli bolestmi zad z jogy, než ze vzpírání. Je to možná i tím, že při cvičení (zejména v CCFO) vás coach nikdy nenechá cvičit za vašimi možnostmi.

CrossFit obecně pro mne představuje obrovský potenciál zlepšení zdraví ve všech ohledech. Nejedná se o klasické cvičení, které je nemožno použít v běžném životě.

Spoustu typických crossfit movementů lze zakomponovat do běžného života.

  • Těžká taška s nákupem – ketlebell carry
  • Zvedání dítěte ze země a hraní si s ním – wallballs (s nadsázkou samozřejmě). 

Za velkou louží, na západě se objevuje nová epidemie – obezita. Někteří to již nazývají morem 21. století, protože nemoci spojené s nadměrnou váhou jako cukrovka, choroby srdce a tak dále, mají katastrofální následky. I proto se CrossFit vydává touto cestou a snaží se rozpohybovat masy. A to je za mě naprosto správně.

Závěrem bych hrozně rád dal definitivní palec nahoru nebo dolů CrossFitu z pohledu fyzioterapeuta. Ale stejně jako vše v reálném světě, není ani tato situace černá ani bílá. Vždy se najdou zastánci i odpůrci. Za sebe mohu s klidným srdcem prohlásit, že CrossFit doporučuji všem. Jsem si totiž jistý, že v případě jakéhokoli zdravotního omezení, bude certifikovaný coach vědět, jak upravit daný cvik pro aktuální potřebu. Takže vzhůru do toho =).
 

Neváhejte a staňte se součástí Colliery CrossFit Ostrava komunity!

Colliery SRDCEM z.s.

Neziskový spolek založený pod záštitou Colliery CrossFit Ostrava pracující s třemi body stanov: 1. Podpora mladých atletů 2. Program CrossFit pro handicapované 3. Zapojení seniorů do CrossFitu ! www.collierysrdcem.cz Přihlaš se i TY!

UAX - CrossFit STORE

Ve spolupráci s UAX! jsme vytvořili designovou kolekci s funny motivy CrossFit. Trička, ručníky, hrnečky, kraťasy a mnoho dalšího...  Nakupujte v E SHOPU

CollieryWodKiller

Značka oblečení a doplňků pro CrossFit - #CollieryMade - objednávejte v našem e-shopu!

ROM WOD

Jako jediní v Moravskoslezském kraji nabízíme klientů speciální protahovací lekce pod zakoupenou lecencí - ROM WOD - každé uterý večer! Rezervujte ZDE!

ROGUE

V našem gymu najdete to nejlepší vybavení pro CrossFit a nejen pro něj - mj. USA značka ROGUE - každoroční sponzor a dodavatel vybavení CrossFit GAMES

CrossFit Kids

Od září 2017 nabízíme v Colliery CrossFit Ostrava licencovaný program - CrossFit Kids! Více Informací ZDE!

CrossFit JOURNAL

Blog o CrossFitu - ZDE!

Colliery CrossFit je jediný oficiálně licencovaný CrossFit Gym v Ostravě.

Naši činnost vykonáváme na základě licenční smlouvy se společností CrossFit Inc., 1250 Connecticut Ave. N.W., Suite 200, Washington D.C., USA uzavřené po provedeném licenčním řízení na základě CrossFit certifikací našich trenérů.

Colliery CrossFit Ostrava
Mírová 19
(vchod za rohem z ulice Kutuzovova)
703 00 Ostrava
Zobrazit na velké mapě

info@collierycrossfit.com
+420 605 276 724

115-639920297/0100

Otevírací doba

Pondělí–Pátek: 6:00 — 21:15
Sobota: 8:00 — 14:00
Neděle: 9:00 — 11:00 ... 16:00 — 19:00

Partneři