Programing v CCFO – Jak to bylo a jak to bude?

Mnozí z vás, kteří pravidelně chodí cvičit si jistě všimli, že první týden v září nejsou denní workouty takové, jak jste na ně zvyklí. Někteří se diví, že v úterý nejsou dřepy, jiní že ve středu není pouze veslo a kolo.

 V následujícím blogu se podíváme na vzor, podle jakého jsme psali lekce, podíváme se, jak je budeme psát nyní, a hlavně si vysvětlíme, proč k téhle změně došlo. 


Od počátku Colliery jsme se drželi striktního plánu, který se každý týden opakoval stejně. Workout a celou lekci daný den jsme rozdělili podle tří základních odvětví („modalit“) Crossfitu: Gymnastics, Weightlifting, Metabolic Conditioning.

Programming vypadal takto:

 • Monday: weightlifting-metabolic-gymnastics
 • Tuesday: gymnastics-weightlifting
 • Wednesday: metabolic
 • Thursday: gymnastics
 • Friday: weightlifting-metabolic
 • Saturday: weightlifting
 • Sunday: metabolic-gymnastics

Teď už víte, proč byly každou středu pouze kondiční workouty a proč byly v úterý pravidelně dřepy. Tento vzor není vůbec špatný, ve skutečnosti jsou v něm obsaženy všechny kombinace, kterých můžeme danými modalitami dosáhnout. CrossFit, jak je známo, je velice obsáhlý funkční sport. Proto je důležité trénovat všechny odvětví a všechny kombinace gymnastiky, vzpírání a „kondičky“. Problém vidíme v tom, že mnozí z klientů nemají čas a sílu chodit každý den v týdnu. To znamená, že ať už se snažíte sebevíc, nejste schopní pokrýt obsáhlost a širokou variabilitu crossfitu s tímto týdenním plánem. Dejme tomu, že pravidelně navštěvujete lekce ve středu, čtvrtek a sobotu. Trénujete tak sice všechny 3 odvětví, ale samostatně. Budete mít silný dřep, uděláte muscle up a uběhnete 400m pod 1 minutu. Budete dobří v každé modalitě zvlášť ale při kombinaci 2 nebo 3 těžce pohoříte. Snad je jasné, co se tady snažím říct: Při striktním týdenním vzorci není možné trénovat všestranné atlety a připravit Vás na všechno.

Rozhodli jsme se tedy pro nepatrnou změnu, která se týká hlavně variability a všestrannosti, což jsou jedny ze základních charakteristik CrossFitu samotného. Budeme dodržovat vzorec 1-2-3, kde čísla prezentují počet modalit (odvětví) pro daný den.
 

1 2 3 4 5 6 7 8 9
M
GW
MGW
G
WM
GWM
W
MG
WMG
 • M = metabolic conditioning
 • G = gymnastice
 • W = weightlifting

Jak vidíte výše, vzorec se opakuje co 9 dní. Pokud jste omezeni na trénink jen v určité dny každý týden, tak se díky tomuto způsobu programmingu nemusíte bát, že budete ošizeni o nějakou modalitu, popřípadě kombinaci dvou či tří modalit. CrossFit by měl člověka připravit na neznámé, zlepšit kvalitu života a zlepšit „GPP“ ( general physical preparedness = „obecná fyzická zdatnost / připravenost“ ).

Těchto cílů nedosáhnete trénováním pouze jedné modality, nedosáhnete jich ani trénováním pořád stejných kombinací těchto modalit. Dosáhnete jich pouze tehdy, pokud budete zkoušet nové kombinace jednotlivých cviků a samozřejmě se zdokonalovat ve cvicích, které už znáte.

 Nechceme z Vás udělat profesionální vzpěrače, gymnasty, sprintery, profesionální veslaře nebo vytrvalostní běžce. Naopak chceme, abyste byli dobří ve všem. 

Schválně jsem napsal „dobří“ protože tohle je definice CrossFit atleta. Je dobrý v každé výzvě, která ho potká, ať už se jedná o „Fran“, maraton, 1 RM na zadní dřep nebo hodinu Pilates.

Jak píše zakladatel Greg Glassman: „Our speciality is not specializing“

Doufáme, že se Vám bude nový způsob psaní lekcí líbit a že se díky tomuto „programmingu“ zdokonalíte v odvětvích, v kterých máte mezery.
 

Neváhejte a staňte se součástí Colliery CrossFit Ostrava komunity!

Colliery SRDCEM z.s.

Neziskový spolek založený pod záštitou Colliery CrossFit Ostrava pracující s třemi body stanov: 1. Podpora mladých atletů 2. Program CrossFit pro handicapované 3. Zapojení seniorů do CrossFitu ! www.collierysrdcem.cz Přihlaš se i TY!

UAX - CrossFit STORE

Ve spolupráci s UAX! jsme vytvořili designovou kolekci s funny motivy CrossFit. Trička, ručníky, hrnečky, kraťasy a mnoho dalšího...  Nakupujte v E SHOPU

CollieryWodKiller

Značka oblečení a doplňků pro CrossFit - #CollieryMade - objednávejte v našem e-shopu!

ROM WOD

Jako jediní v Moravskoslezském kraji nabízíme klientů speciální protahovací lekce pod zakoupenou lecencí - ROM WOD - každé uterý večer! Rezervujte ZDE!

ROGUE

V našem gymu najdete to nejlepší vybavení pro CrossFit a nejen pro něj - mj. USA značka ROGUE - každoroční sponzor a dodavatel vybavení CrossFit GAMES

CrossFit Kids

Od září 2017 nabízíme v Colliery CrossFit Ostrava licencovaný program - CrossFit Kids! Více Informací ZDE!

CrossFit JOURNAL

Blog o CrossFitu - ZDE!

Colliery CrossFit je jediný oficiálně licencovaný CrossFit Gym v Ostravě.

Naši činnost vykonáváme na základě licenční smlouvy se společností CrossFit Inc., 1250 Connecticut Ave. N.W., Suite 200, Washington D.C., USA uzavřené po provedeném licenčním řízení na základě CrossFit certifikací našich trenérů.

Colliery CrossFit Ostrava
Mírová 19
(vchod za rohem z ulice Kutuzovova)
703 00 Ostrava
Zobrazit na velké mapě

info@collierycrossfit.com
+420 605 276 724

115-639920297/0100

Otevírací doba

Pondělí–Pátek: 6:00 — 21:15
Sobota: 8:00 — 14:00
Neděle: 9:00 — 11:00 ... 16:00 — 19:00

Partneři