Život v "zóně" aneb Zone Diet - Shrnutí - Zkušenosti

Původně jsem neměl v záměru o zónové dietě psát další blog, ale jelikož mě oslovili někteří z Vás, rozhodl jsem se ještě pro poslední krátký článek - celkové shrnutí předchozích všech tří částí. Na začátek bych chtěl poděkovat všem za reakce, velmi si toho cením a jsem moc rád, že se někdo nechá zónovou dietou inspirovat. Pokud i dále budete mít nějaké dotazy či témata pro diskuzi, jsem připraven a budu se těšit : Budu také rád za to, když se mnou podělíte i o své vlastní zkušenosti související se zónovou či jinou dietou.

Co se týče samotného shrnutí, je důležité říct, že určitě nebylo možné vměstnat úplně všechny informace do třech blogů, a tak vážným zájemcům doporučuji si přečíst celou knihu od Barryho Searse anebo oslovit mě.

 Nezapomeňte, že hodně informací můžete najít také v galeriích blogu (tabulky, pomůcky pro výpočty, návody).  

Předchozí 3 části blogu můžete brát jako hrubý návod a inspiraci - vždy je nutné používat také svojí hlavu a trochu nad tím přemýšlet. Alespoň ze začátku, pokud to se zónovou dietou myslíte vážně, doporučuji zakoupit váhu na potraviny, já osobně mám i váhu, která má v paměti nutriční hodnoty potravin - je to skvělá věc!

A pokud jde o mojí vlastní zkušenost po více než roce se zónovou dietou?

Mým primárním cílem nebylo shodit váhu příliš dolů, nepotřebuji to. Mým cílem bylo nastavit tělo tak, aby fungovalo na maximální výkon, dodávat mu v dlouhodobém horizontu vše potřebné, takzvaně - pokud chcete podávat špičkové výkony, musíte tělu dopřát i špičkové palivo = potravu. Nemám žádné objemové či shazovací fáze, vlny…Zónová dieta splnila v plné míře to, co jsem od ní čekal, v dlouhodobém horizontu udržení a zlepšování fyzické kondice včetně postavy a celkového fitness, kdy se mi váha měnila jen minimálně - při samotném udržení anebo snížení % podílu tuků v těle a zvýšeného podílu svalové hmoty. Věřím, že pokud se opravdu striktně zakousnete do zónové diety, budete na tom podobně - snížení podílu tuků v těle a udržení či nabírání svalové hmoty = Vaše tělo Vám za toto poděkuje samotným utvrzením zdraví a dobrým výkonem.

Setkal jsem se i s názory, že podle blogu o zónové dietě může jedinec nabrat iluze o tom, že se musí živit pouze tzv. "výhodnými potravinami" a všechny "nevýhodné" přílohy jsou zakázané.

Toto samozřejmě není moc reálné, pokud si to někdo už jen představíte nebo zkusíte. Když Vám řeknu následující:

1 blok sacharidů = 60 g rýže nebo v průměru 300-400 g brokolice či květáku

Dokážete si představit, že budete jíst 5 bloků sacharidů na oběd a použijete pouze doporučenou zeleninu? Hodně štěstí, myslím, že toto není v lidských silách sníst. Za to 5 bloků sacharidů za použití rýže? Hračka. V tomto případě bych doporučil zlatou střední cestu - dám si větší množství zeleniny a doplním to menší porcí rýže, případně ovocem tak, abych měl přesné množství bloků podle mé potřeby. Dr. Sears píše ve své knize o různých výhodách a nevýhodách určitých potravin, zeleniny, ovoce. K tomu je dobré si knihu přečíst či se více informovat. Dalo by se o každé jedné potravině napsat samostatný blog :

Samozřejmě to, že je potravina nevýhodná, neznamená, že jí nemůžu, její používání i podle Dr. Searse by mělo být omezené. A jsme u jádra problému, nad jídlem také přemýšlet. V galeriích minulých blogů jsou i recepty, nechte se inspirovat a tvořte jídla s fantazií : Dr. Barry Sears má na svých stránkách www.zonediet.com i recepty, vydal kromě samotné knihy o Zónové dietě taky knihu s recepty na chutná zónová jídla. Já osobně se snažím držet doporučení Dr. Searse co nejvíce, snažím se, aby jídla byly složeny hlavně z doporučených potravin, abych ale splnil svoji sacharidovou normu, nevyhnu se občasného přidávání příloh ze seznamu "nevýhodných", nejraději přitom volím jejich celozrnné varianty - kvůli obsahu vlákniny, která působí jako síť a na rozdíl od klasických příloh způsobuje postupné uvolnění sacharidů do těla, hladina inzulinu tedy tolik nekolísá. Toto je problém hlavně větších jídel, u menších jídel a svačinek už si plně vystačíme s ovocem a zdroj bílkovin a tuků volíme podle doporučení. Nevhodné potraviny nejsou zakázaný, jen je třeba nakládat s nimi omezeně - tedy, aby tyto potraviny nepřevažovaly.

Další věcí jsou výpočty s tuky, pokud byste měli problém s tím, že klasické složení podle Dr. Searse 1 blok bíkovin : 1 blok sacharidů : 1 blok tuků, je podle Vás strašně málo, ale s postavou a váhou jste spokojeni, zároveň jste ale unaveni a sportovní výkon není dobrý, přidejte v jídle blok tuků navíc. Pokud jde váha dolů víc, než je vaše představa, přidejte si k celkové denní potřebě 1 blok navíc, pokud naopak přibíráte, pravděpodobně jíte o nějaký ten blok celkově navíc. Tukům je v knize také věnována její velká část, v našich podmínkách - vybírat si hlavně nízkotučné zdroje bílkovin a co nejvíce zvýšit podíl zdravých doporučených tuků - avokádo (jednoduše z něj lze vyrobit doma guacamole pastu), ořechy, hodně ořechů :, omega 3…

Tímto se loučím se sérií blogů o zónové dietě a budu se těšit na Vaše případné postřehy!

Zdroj: Barry Sears - "Enter the Zone"
 

Neváhejte a staňte se součástí Colliery CrossFit Ostrava komunity!

Colliery SRDCEM z.s.

Neziskový spolek založený pod záštitou Colliery CrossFit Ostrava pracující s třemi body stanov: 1. Podpora mladých atletů 2. Program CrossFit pro handicapované 3. Zapojení seniorů do CrossFitu ! www.collierysrdcem.cz Přihlaš se i TY!

UAX - CrossFit STORE

Ve spolupráci s UAX! jsme vytvořili designovou kolekci s funny motivy CrossFit. Trička, ručníky, hrnečky, kraťasy a mnoho dalšího...  Nakupujte v E SHOPU

CollieryWodKiller

Značka oblečení a doplňků pro CrossFit - #CollieryMade - objednávejte v našem e-shopu!

ROM WOD

Jako jediní v Moravskoslezském kraji nabízíme klientů speciální protahovací lekce pod zakoupenou lecencí - ROM WOD - každé uterý večer! Rezervujte ZDE!

ROGUE

V našem gymu najdete to nejlepší vybavení pro CrossFit a nejen pro něj - mj. USA značka ROGUE - každoroční sponzor a dodavatel vybavení CrossFit GAMES

CrossFit Kids

Od září 2017 nabízíme v Colliery CrossFit Ostrava licencovaný program - CrossFit Kids! Více Informací ZDE!

CrossFit JOURNAL

Blog o CrossFitu - ZDE!

Colliery CrossFit je jediný oficiálně licencovaný CrossFit Gym v Ostravě.

Naši činnost vykonáváme na základě licenční smlouvy se společností CrossFit Inc., 1250 Connecticut Ave. N.W., Suite 200, Washington D.C., USA uzavřené po provedeném licenčním řízení na základě CrossFit certifikací našich trenérů.

Colliery CrossFit Ostrava
Mírová 19
(vchod za rohem z ulice Kutuzovova)
703 00 Ostrava
Zobrazit na velké mapě

info@collierycrossfit.com
+420 605 276 724

115-639920297/0100

Otevírací doba

Pondělí–Pátek: 6:00 — 21:15
Sobota: 8:00 — 14:00
Neděle: 9:00 — 11:00 ... 16:00 — 19:00

Partneři